Правописните, пунктуационните и граматическите грешки са крайно вероятни и напълно допустими в текстовете и на най-сериозните автори. Можем да се справим и с най-досадните или щекотливите от тях. Вярваме обаче, че ако един ръкопис изобилства от упорити и последователни пропуски, това много рядко е по причина на разсеяния гений, който се крие зад тях. Системната неграмотност, липсата на всякаква загриженост за външната форма на текста, както и на здравословна тревожност дали сте направили всичко по силите си той да бъде поне четивен, не е заявка за шеметен талант. Убедени сме, че изключително неграмотно написаният текст в 99% от случаите е неталантлив или откровено графомански. Ще се заемем само ако по някаква щастлива случайност Вашият е част от онзи един процент изключения.
Редакторът и авторът не са точно приятели. Тяхната роля не е да се потупват по рамото или да замитат решенията си под страниците. Добрият редактор ще Ви бъде по-скоро враг, от когото ще научите много повече, отколкото от доброжелателите си. Творческите спорове са добре дошли – и все пак с мярка. Просто 90% от нещата трябва да бъдат „оправени“, като за тях е препоръчително изцяло да се доверите на професионалиста. По останалите 10% той ще Ви предложи или сами да помислите, или да приемете негово предложение. Възможно е решението да бъде и нещо трето, което ще измислите заедно.
Не правете грешката да променяте, допълвате и „връщате“ след редактора, без да го информирате – така е вероятно в текста да се получат пропадания. Що се отнася до коректора, с него никога не спорете – той винаги е прав, въпреки че между самите коректори процентът на съгласие е доста по-нисък.
В една от групите за фрийлансъри във „Фейсбук“ се беше появил самонадеян пост: „Търся редактор, който да ми напише книга по моя идея. Имам някакви събрани текстове“. Първо, това се нарича ghost-writing и е далеч по-скъпа услуга, която – поне засега – свързваме по-скоро със знаменитости. Второ, трябва да сте наясно (ще се погрижим да стане) какво точно се крие зад всяка една услуга – с други думи, какво прави редакторът, какво – коректорът, и изобщо какво да очаквате на всеки етап по веригата. РИРАЙТЪТ вероятно се доближава най-много до това да се събере в завършена форма един по-насипен текст, но безразличното, вяло и дистанцирано отношение към „продукта“ е гаранция за лош резултат. По-скоро ще Ви е нужна ЛИТЕРАТУРНА КОНСУЛТАЦИЯ, която да Ви ориентира какво и как сами да свършите, преди да потърсите по-нататъшна помощ.
В продължение на горното: никой няма да напише книгата Ви вместо Вас, понякога – дори и да му платите подобаващо. В случай че искате все пак това да е Вашата книга. Ако просто „излеете“ един текст, след което веднага го стоварите на професионалистите, нещата едва ли ще се получат. Не и точно както сте си ги представяли. Активното участие в създаването на книгата Ви е жизненоважно. Решението от притчата за цар Соломон и двете майки не е приложимо в нашия случай. Правилното би било те заедно да полагат грижи за детето. Една българска журналистка и писателка може би най-добре бе дефинирала проблема: „Редакторът може да направи една книга по-добра, но не и добра“. Ние можем и второто. Дали самите Вие обаче истински ще се гордеете с книгата си тогава?