Рецензия

Рецензията е точна диагноза. Нашите са подробни и прецизни анамнези, които не спестяват нищо на пациента – нито здравословните процеси, нито недоброкачествените образувания в ръкописа му. Или пък вредните нива на клишетата. Така че не прибягвайте до подобни банализми, а се опитвайте да намирате далеч по-самобитни и ободрителни за въображението метафори (от медицинската в случая)!

Рецензентът обобщава сюжета, темите, идеите и посланията на текста, за да може авторът да се убеди, че е бил „правилно разбран“ от професионалния бета-читател – а след това и от максимален брой крайни читатели. По-важното обаче е, че той дава не само кратко общо заключение относно състоянието на ръкописа и годността му за издаване към момента (както обикновено правят рецензентите в издателствата), но и подробна разбивка на проблемите в обхвата на списъка, споменат в РЕДАКЦИЯ. Привежда и примери за това.

Ако не сте готови да ни покажете целия си текст, можете да изпратите част от него (15, 30, 50 или повече стр.) – достатъчна да илюстрира писането Ви и да разкрие слабостите и нуждите му. Обикновено първите страници или глави са решаващи за това читателят да бъде спечелен или загубен завинаги. Но пък те винаги могат да се разместят или променят.

Важно е да знаете, че рецензията не е нито снизходителна аминистия, нито ласкателно хвалебствие, нито отписване на фатално заболял (макар в редица случаи това да е препоръчително). Тя е всъщност възможност да осъзнаете и приемете обективното състояние на писането си, да преосмислите своите творчески амбиции, да приложите оздравителен режим върху текстовете и авторските си навици и – в крайна сметка – да спасите добрата литература.